www.Forumcular.Cinebb.Com
Forum, Chat, Sohbet, Paylasim, Müzik, Mp3, Video, izle, Film, Msn, limewire, winamp, Vizyon, Siir, Ask, Sevgi, Kalp, Facebook, Favori, Youtube, izlesene, video izle, film izle

www.Forumcular.Cinebb.Com

Forum, Chat, Sohbet, Paylasim, Müzik, Mp3, Video, izle, Film, Msn, limewire, winamp, Vizyon, Siir, Ask, Sevgi, Kalp, Facebook, Favori, Youtube, izlesene, video izle, film izle


 
AnasayfaSSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Capoeira

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
DraqoN
Webmaster
Webmaster
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 1365
Yaş : 30
Nerden : AdaNa
Hobileri : Spor
Meslek : Öqrenci
RuhHaLi : Sinirli
Teşekürler : 0
Kayıt tarihi : 07/09/07

MesajKonu: Capoeira   Perş. Ara. 27, 2007 5:14 pm
Capoeira, (ka-pu-ey-ra şeklinde okunur) Brezilya'ya özgü, Afrika kökenli bir dövüş sanatıdır. Brezilya Portekizcesi'nde kelime anlamı büyük ormanlarda küçük ağaçsız alandır. Dövüş sanatının adı da buradan gelmektedir.

Capoeira oyuncuların oluşturduğu bir halkanın, yani ringin, içinde oynanır. Halkayı oluşturan oyuncular alkış tutup şarkı söylerlerken iki oyuncu grubun liderini selamlayarak ringe girer ve dövüşmeye başlarlar. Ringin lideri genelde seviyesi en yüksek olan oyuncu, ya da berimbau'yu çalan kişidir. Her ne kadar amaç iki oyuncunun birbirlerinin hareketlerini dikkatle izleyerek uyum içinde hareket etmesi ise de işlerin kızıştığına sıklıkla rastlanır. Özellikle topluma açık performanslarda bu uyum özelliği ve akrobasisi ön plana çıkarıldığı için çoğu kişi tarafından dans olarak görülmektedir. Fakat capoeira'nın dövüş sanatı olduğu unutulmamalıdır.


Tarihçesi

Afrika'dan getirilen köleler Avrupa kökenli sahiplerine karşı büyük çaplı bir isyan çıkarmaya niyetlenir. Geliştirdikleri bu dövüş sanatını müzik eşliğinde, yerel bir dansmış gibi yaparak sahiplerinin isyana dair şüphe edinmemeleri amaçlanmıştır. İsyancı köleler gruplar halinde kaçar ve orman içlerindeki capoeiralarda pusu kurar. Capoeira'da birçok hareket el üzerinde durularak yapılır. Bunun sebebi at üzerinde iz süren sahiplerini tekme ile attan düşürebilmektir.

Brezilya'da kölelerin özgürlüğünü kazanmalarından sonra genelde bir fakir etkinliği olan capoeira yavaş yavaş yeraltına inmeye başlamış ve zamanla çetelerin bir numaralı silahı haline gelmiştir. Daha sonra özellikle Mestre Bimba'nın ve ondan sonra gelen öğrencilerinin çabalarıyla hem Brezilya'da hem de dünyanın dört bir yanında daha da yaygınlaşmış ve yasadışı nitelemelerden sıyrılmayı başarmıştır. Özellikle ilk öğrencilerin beyaz olması, Mestre Bimba'nın capoeira'nın bir siyah sporu olarak yasa dışılık ve ırkçılıktan kurtulmasını sağlamak içindir.[1] Mestre Bimba'nın halen yaşamakta olan ilk öğrencileri ders vermeye devam etmektedir. Bu öğrencilerden Mestre Acordeon'un San Francisco, Kaliforniya ve Mestre Suassuna'nın Salvador, Bahia'da akademileri bulunmaktadır.

Tabii capoeira hakkında farklı kaynaklardan farklı bilgiler elde edilmektedir. Genel olarak kayıtlı olmayan bu bilgiler, capoeiranın ustalarının öğrencilere anlattığı hikayelerden ve oyun sırasında söylenen şarkılardan gelir. Bu nedenle çelişkiler ve eksiklikler olması doğaldır.

Türleri

Angola ve Regional olmak üzere iki genel tarzı vardır. Bunların dışında berimbaudan çıkan belli ritimlere göre oynanan oyunlar vardır: banguela, iuna, muidinho gibi.

Angola

Yavaş bir ritimle yere yakın oynanır. Amaç kurnazlık ve çeviklikle rakibi alt etmektir. İlk capoeira örneklerine daha yakın olduğu varsayılır. Mestrelerin oyunu da denmektedir. Müzik yavaş başlar ve oyunda buna bağlı olarak yavaştır. Angola oyunları uzun sürer ve bu süre içerisinde müzik hızlanır. Müzikle birlikte oyun da hızlanır. Müziğin ritmi ve şarkının sözleri oyunun karakterini etkiler. Yavaştan hızlıya doğru giden sadece bedenin değil aklında sınırlarının zorlandığı, mandinga adı verilen kandırma, kurnazlık oyunlarının bulunduğu bir tarzdır. Ayrıca en zengin orkestra angolada bulunur.


Regional

Bu tarz oyun yeri gelince oldukça hırçınlaşabilir. Regional, Mestre Bimba tarafından yaratılmıştır.

Capoeira'da Seviyeler ve İlgili Terimler

Capoeirista: (Ka-pu-e-ris-ta şeklinde okunur) Capoeira yapan kişi.
Mestre: Capoeira'da ulaşılan en yüksek mertebe. Mestre Acordeon ve Suassuna gibi büyük mestrelere Grand Mestre de denmektedir.
Contra Mestre ya da Mestrando: Okuluna göre ismi değişen bu seviye mestrenin bir altındaki derecedir ve mestreden sonraki en önemli mertebedir.
Professor(a): Contra Mestre/Mestrando'dan önceki hocalık seviyesidir. Eğer eğitmen bayansa sonuna 'a' eklenir. Bunun nedeni Latin kökenli bir dil olan Portekizce'nin nesne ve öznelere cinsiyet vermesi, fiileri buna göre çekmesidir.
Instrutor(a): Formado(a)/Graduad(o)(a)dan sonra gelen eğitmenlik seviyesidir. Yine eğer eğitmen bayansa ismin sonuna 'a' eklenir.
Formad(o)(a)/Graduad(o)(a): Bu seviyenin ismi de okuluna göre değişiklik göstermektedir. İlk hocalık seviyesidir. Öğrenci eğitmen yardımcılığını tamamlamış ve resmi bir eğitmen olmuştur. Yine sonundaki harf öğrencinin cinsiyetine göre değişir.
Monitor(o)(a): Eğitimini tamamlamış öğrencilere verilen isimdir. Bu öğrenciler asistan olarak ders verebilirler. İsimlendirme de yine Portekizce cinsiyet kuralı geçerlidir.
Estagiero: Bazı okullarda geçiş süreci için öğrenciye bu stajyer ismi verilir. Öğrenci hazır olduğunda genellikle graduad(o)(a) olur.
Batizado: Kelime anlamı vaftiz olan bu seremoni, Capoeira'da öğrencilerin okula alınması ve ilk corda(o)larını aldıkları büyük bir festivaldir. Genelde batizadolarda yeni öğrenciler corda(o) alırken, eski öğrencilerin de seviyeleri yükselir. Bunların gerçekleşmesi için öğrencinin genellikle yılda bir kez yapılan bu etkinliğe katılması gereklidir. Aksi takdirde seviye değişimleri ya da okula dahil olma işlemi gerçekleşmez. Bu törenler Capoeira'nın Afrika kökenlerinin temsilidir.
Corda(o): Öğrencilerin seviyelerini gösteren bir çeşit kemer sistemidir. Bazı okullar corda, bazıları cordao kullanmaktadır. Corda genellikle fabrika yapımı, aslen kirli beyaz olan ve daha sonradan Mestre tarafından seviye renklerine boyanan bir kemerdir. Cordao ise farklı renklerde iplerin alınıp öğrenciler tarafında örülmesiyle hazırlanan bir kemer çeşididir. Okuluna göre değişen kemer sistemlerinin renkleri de genel olarak iki grupta toplanabilir. Bir sistemde Brezilya bayrağının renkleri kullanılırken, diğer sistemde içinde sarı, turuncu, kırmızı, mor gibi her biri farklı anlam ifade eden bir renk çeşitlemesi bulunur. Bu durumda farklı okullarda seviyelerin gösterilmesinde bir standart bulunmamaktadır. Örneğin Mestre seviyesi bazı okullarda beyazken, bazı okullarda kırmızı ya da siyah olabilir.

Capoeira'da Kullanılan Müzik Aletleri


Capoeira müziğini yapan gruba Bataria denmektedir. Genelde batariada şu aletler bulunur:

Berimbau: (Birimbau diye okunur) Capoeira'da kullanılan en önemli müzik aletidir. Kökleri Afrika'ya kadar dayanmaktadır. Eski zamanlarda Capoeirista'ların (Capoeira yapan kişi) Berimbau'nun ucuna jilet, bıçak gibi keskin aletler yerleştirerek silah olarak da kullandıkları söylenir. Capoeira aslında çok basit bir formata dayanan ama oldukça farklı tınılar elde edebilen bir alettir. Ayrıca farklı tonlarıve görevleri olan berimbau'lar vardır. Berimbau altı parçadan oluşur. Bunlar:
Verga: Berimbau'nun "sopa" kısmıdır. Bambu, rotan gibi çok yumuşak olmayan, eğilme kapasitesi olan ama kolay kırılmayan ağaçlardan yapılır. Genelde bir metre civarında bir uzunlukta olur.
Arame: Bu aslında basit bir çelik teldir. Brezilya'lı capoeirista'lar bunu eski kamyon lastiklerinin içlerinden çıkarırlar. Bu tel daha sonra zımparalanarak temizlenir, ucuna atılan bir düğümle verga'ya bağlanarak yukarıdan gerilir. Böylece berimbau'yu akor yapmış olursunuz.
Cabaça: (Kabasa diye okunur) Bu parça bildiğimiz kabağın kurutulup içinin oyulmasıyla yapılır. Arkasına açılan iki deliğe bağlanan bir iple berimbau'ya eklenir.
Dobrao: Dobrao metal bir para olabileceği gibi deniz kenarında bulunan, elinizin rahat edeceği büyüklükte bir taş da olabilir. Bu parça berimbau çalınırken arameye değer ve bu şekilde "nota" oluşturur.
Caxixi: (Kaşişi diye okunur) Caxixi sepet gibi örülen sonra içine koyulan bilimum fasulye, boncuk gibi şeylerle sallanarak müziğe ses katan bir parçadır.
Baqueta: (Baketa diye okunur) Yine rotan, bambu gibi ağaçların arta kalan, daha ince parçalarından yontularak yapılan bu parça bir çeşit bagettir ve arameye vurularak berimbau'nun asıl sesini verir.
Aslında fakir Brezilya halkının sokaktan toplayıp yapabilecekleri kadar basit tutulan bu müzik aletini, her öğrencinin kendisinin yapması adettendir ve capoeira eğitiminin bir parçasıdır.


AYRICA ßenim Spor Dalımdır Razz

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://Forumcular.Cinebb.com
DraqoN
Webmaster
Webmaster
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 1365
Yaş : 30
Nerden : AdaNa
Hobileri : Spor
Meslek : Öqrenci
RuhHaLi : Sinirli
Teşekürler : 0
Kayıt tarihi : 07/09/07

MesajKonu: Geri: Capoeira   Perş. Ara. 27, 2007 5:17 pm


Örnek Video

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://Forumcular.Cinebb.com
 
Capoeira
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
www.Forumcular.Cinebb.Com :: Spor :: Diger Spor KulüpLeri-
Buraya geçin: